Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smutné osudy zvířecích miláčků

3. 6. 2008

Psí život někdy dovede být opravdu smutný.

Většinou si je pořizujeme pro radost a považujeme je za členy rodiny. Někteří lidé se ale ke chlupatým mazlíčkům chovají hůř než hyeny.

„Narodil jsem se před více než dvěma lety na severu Čech. Psí život mi tehdy připadal jako růžový sen. Ježíšek mě donesl pod stromek do jedné prima rodiny. S Andy, mou novou paničkou, jsme se každou chvíli mazlili. Říkala mi, jak jsem malý, milý a krásný. Pořád jsme si hráli. Měl jsem svůj pelíšek, neustálý přísun pamlsků a byl šťastný. Jenže pak na mě přišla puberta a s nimi
lotroviny.
Přiznávám, pár bot jsem Andree rozžvýkal a ty rohy u stolu jsem okousal taky já. Nemohl jsem si pomoct. Andy už si se mnou nehrála tolik jako dřív a já potřeboval společnost. Jednoho dne mě Andy připnula na vodítko a já se mohl radostí zbláznit, že vyrazíme na výlet. A vážně jo. Šli jsme do lesa. Ale co to? Tam mě Andy přivázala ke stromu a odešla. Pořád jsem ji vyhlížel a říkal si, že to je jen hra na schovku, ale když pořád nešla, stáhl jsem strachy ocas. Strávil jsem tam tři dny.
Už jsem hlady a žízní skoro nevnímal svět. Probral jsem se až v kotci, kde se mnou byli další dva psi. Prý nějaký útulek. Dali mi najíst a napít. Andy už jsem od té doby neviděl, ale stále věřím, že se tu objeví a odvede si mě domů...“
Podobné jsou osudy mnoha psů, kteří skončí v některém
z českých útulků. Ročně jich je přes 60 000 a jejich počet rok od roku stoupá. Podle informací Inspekce veterinární správy jsou psi často opuštěni svými majiteli úmyslně a za velmi krutých podmínek. Obzvlášť po Vánocích se útulky plní nechtěnými mazlíčky. „Každoročně se po svátcích musíme vypořádat s přílivem opuštěných psů, zřejmě nechtěných vánočních dárků,“ uvedla provozovatelka zlínského psího útulku Danuše Šmigurová. Například loni prožila v útulku Nový rok stovka psů, přičemž kapacita zařízení je osmdesát zvířat.
Příběh psa Broka začal stejně jako v případě jeho ostatních kamarádů z útulku smutně. S největší pravdě­podobností byl svým původním majitelem vyhozen za městem z auta. Zmatený Brok se pár dnů toulal, než ho v zuboženém stavu, potlučeného a vyhladovělého přivezli do pražského útulku. Teď už má nové majitele a je o něj dobře postaráno.


Jiný příběh má Šárka (17):

 „Bylo to někdy v říjnu. Vracela jsem se z tréninku a zrovna hodně pršelo. V blátě u silnice se něco pohnulo. Lekla jsem se, ale pak mi došlo, že je to pes. Zřejmě ho někdo srazil autem a ujel. Zavolala jsem mámě a společně jsme ho odvezly k veterináři. Ten nám řekl, že takových případů je velká spousta. Psíka jsme si nemohly nechat, takže nakonec skončil v útulku. Doufám, že si ho vzali hodní lidé...“

Pes není hračka!

Pod pojmem týrání zvířat si většina lidí představí bití a úmyslné trápení zvířat. Týráním ale může být i přehnaná péče a láska.
Dobrým příkladem jsou oblečky a botičky pro psy, barvení a stříhání psích vousů, lakování drápků nebo propichování uší na náušnice. „Lidé by si měli uvědomit, že psovi není přirozené, když ho navlečou do latexového oblečku nebo ho obují do bot. Může to pro něj být nesmírně stresující,“ říká veterinář Zdeněk Novotný.


Týrání domácích mazlíčků bohužel často končí bolestivou smrtí zvířete. Tady jsou nejděsivější případy z posledních let:
* Květen 1996
Dva kluci (16 a 17 let) na Znojemsku omráčili dřevěnou deskou toulavého psa a pověsili ho za zadní nohy na kovovou šibenici. Nakonec ho podřízli, rozřezali a stáhli z kůže.
* Listopad 1997
Majitel jednoměsíčního kokršpaněla v Oseku u Duchcova hodil štěně do zapnuté automatické pračky. Když to přežilo, vhodil ho do hořícího ohniště a dobil pohrabáčem.
* Září 1998
Houbaři našli v lese na Brněnsku utýraného kokršpaněla. Psa někdo svázal drátem a za uši ho hřeby přibil ke stromu.
* Leden 2003
Na autobusové zastávce v českobudějovické čtvrti Nemanice objevili cestující zohavené kočičí torzo. Ubitá kočičí zdechlina visela na provaze ze střechy zastávky.
* Květen 2007
Opilý devětadvacetiletý muž vnikl na Novojičínsku na pozemek cizího domu. Tam chytil za zadní nohy hladkosrstého pinče a utloukl ho o stěnu domu a zídku schodiště.
* Červenec 2007
V centru Prahy poblíž domova důchodců někdo přibil hřebíky kočku na dřevo. Ta po několika hodinách ve velkých bolestech zemřela.